Fındıklı Kek


Malzemeler:
6 Adet yumurta (Oda ısısında)
Düz bir tepsi
Bir paket kabartma tozu
Birbuçuk su bardağı file fındık
Yağlı kağıt
İki su bardağı un

Yapılışı: Yumurtaları kırın, sarısı ve beyazlarını ayrı kaplara koyun. Beyazını bir tutam tuz atarak karıştıralım. Karbeyazı olana kadar çırpalım. Yarım su bardağı toz şeker ilave edelim çırpmaya devam edelim.

Yumurtanın sarısını da bir tutam tuz atarak çırpmaya başlayalım, yarım su bardağı sızma yağ ve yarım su bardağı şeker ilave edelim çırpmaya devam edelim. Bir su bardağı süzme yoğurt (veya susuz yoğurt) ilave ederek çırpalım. Koyu bir boza kıvamına gelene kadar çırpalım.

Yumurtanın sarısı ve beyazını aynı kaba alalım hafif çırpalım. Üzerine iki su bardağı un, bir paket kabartma tozu ilave edip çırpalım.

Kekin tabanına yağlı kağıt seriniz. Üzerine hazırladığımız malzemeyi yayalım. Üzerine düzleyelim her tarafı aynı kalınlıkta olsun.

Üzerine kıyılmış fındık serperek fırına veriyoruz. Fırından çıkar çıkmaz kesmeyin biraz soğutun öyle dilimlere ayırın. Afiyet olsun.

Fırın derecesi 200 C’yi geçmemek kaydıyla pişirelim.Fındıklı kek

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>