Fırında Patlıcan Kebabı

Harç İçin:  600 Gr. Kuzu kıyması. (Tek çekim) Tuz, Karabiber, Pul Biber

Diğer Malzemeler: İki adet yeşil biber İki adet kırmızı biber Yarım kilo kadar domates Bir kilo kadar patlıcan 8-10 adet yeşil biber

Kebap Yapılışı: Bir kapta malzemelelerin tümün katarak yoğurun. Kuzu kıyması kullandığımız için ilave olarak yağ kullanmıyoruz. Bir süre (1-2 saat dinlenmesi tercih edilir)

Yapılışı: Patlıcanları iyice yıkayın kabuğunu soymayın. Kalın lira olarak doğrayalım. Harcı ceviz büyüklüğünde lokmalara ayırın.   Tahta çubukları alalım bir tane patlıcan bir tane kebap, bir tane patlıcan bir tane kebap şeklinde dizelim. Dizdikten sonra kare tepsiye (Not: Tepsinin kenarlarına bırakarak altı boşluk olacak şekilde dizin) (Tepsi ve çöp şişleriniz uyumlu olmalı) Domatesleri ikiye bölün. Bir tane domates bir tane kebap, bir tane domates bir tane kebap şeklinde çöp şişe dizelim.

Not: İkiye böldüğünüz domatesleri kesik kısmı yukarı bakacak şekilde dizin. Yoksa suyu tepsiye düşer ve hızla kuruyup yanar. Eğer domatesleri minik domates kullanırsanız ikiye bölmeye gerek yoktur.
Daha önceden ısıtlımş yüksek dereceli bir fırında pişirelim. 200 C uygundur. 15-20 dakika sonra biberleri de kebapların üzerine bırakalım (Kebapların yanında servis yapılacak)

Patlıcanlar köz kıvamına gelinceye kadar pişirelim.

Afiyet olsun.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>