Yumurtalı Ispanak (Tavada)

Malzemeler: (4 kişilik)

Yarım kilo ıspanak

Bir adet orta boy soğan

Yarım çay bardağı sıvı yağ

3 adet yumurta

Tuz, Karabiber

Ispanak demir minerali açısından oldukça zengin bir sebzedir. Bu özelliğiyle zindelik verir, birçok hastalığa karşı direnç sağlar. Fakat ıspanak ısıtıldıktan sonra bitirilmelidir, içindeki mineraller tekrar tekrar ısıya tutulduğu zaman bozulur ve  zararlı hale gelir.  O yüzden ıspanaklı menüleri hazırlarken  tek tüketimlik hazırlamanızda fayda var. Bizden söylemesi.

Sebzeleri her zaman yaptığımız gibi sirkeli suda yarım saat bekletelim. Özellikle toprakla yoğun teması olan sebzelerde buna dikkat etmeliyiz. Salatalarda malzemeler pişmediği için ayrıca bir özen ister yıkamak. Tarfimiz şöyle:

Yapılışı:

Soğanları ince doğrayalım sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavuralım bu esnada tuzumuzu soğanların üzerine serpelim. (Ispanakların olabildiğince yeşil görünmesi için).

Yıkanıp süzülmüş ve doğranmış ıspanakları ekleyerek kavurmaya devam edelim.  İyi pişmiş yumurta sevenler için ıspanakların içine kaşıkla yuva açıp bu yuvalara yumurtaları kıralım. Kapağı kapalı bir şekilde yumurtalar pişene kadar ocakta tutalım.  Pişmesine yakın da söndürebilirsiniz çünkü hızlı soğutma yapmayacaksanız ocaktan inince de bir miktar pişmeye devam edecektir.

 

Afiyet olsun.

ıspanaklı yumurta

ıspanaklı yumurta

 

 

 

 

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>