Zencefilli Tarçınlı Limonata

Balla tatlandırılan bu tarifte zencefil de vardır. Zencefil bulantıyı engeller, öksürüğü keser. Özellikle hamilelik döneminde zencefilli limonatayı içecek olarak kullanabilirsiniz. Yumurtalık ve kolon kanseri üzerinde olumlu etkileri vardır. Doğal zencefilin herhangi bir yan etkisi yoktur. Tarçın da kandaki şeker dalgalanmalarını dengeleyici etki sağlar.


Kullanılan Malzemeler (6 Kişilik)

 1. 5 adet limon
 2. 1 küçük parça kök zencefil
 3. 6 çorba kaşığı bal
 4. 1 litre su
 5. Bir avuç fesleğen
 6. Bir adet  dal tarçını

Hazırlanışı

 1. Zencefili soyup rendenin ince tarafıyla rendeleyin.
 2. Limon kabuğunun sarı kısmı limonatamıza tadını verecektir. Ama soymak isterseniz ince bir şekilde soyun alttaki beyaz kabuğu kalsın. Limonları da dış kabuğuyla kullanacaksanız sirkeli suyla yıkayıp kabuklarıyla birlikte ince rendeyle rendeleyin.
 3. Zencefil, limon, su ve balı derin ve geniş bir kapta bal eriyinceye kadar karıştırın. Son olarak içine dal tarçını da atın
 4. Hazırladığınız karışımı buzdolabında 2-3 saat kadar dinlendirin, tülbent veya ince süzgeç kullanarak süzün.
 5. Bardaklara 2-3 adet fesleğen yaprağı koyun, afiyet olsun.

 

Not: Dinlendirme işlemini daha uzun süreli yapabilirsiniz geceden buzdolabında dinlendirme yapabilirsiniz, çıkardıktan sonra karıştırın ve tülbent yardımıyla süzün.

Pin It

Zencefilli Tarçınlı Limonata

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>